301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 13:05 Bu haber 460 kez okundu
 
Maltepe Üniversitesi'ne UNESCO Kürsüsü
Türkiye’nin 13.UNESCO Kürsüsü Maltepe Üniversitesinde Kuruldu. Prof. Dr. Hülya Şimga “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dünya çapında 25 UNESCO Kürsüsü var. Bunlardan ikisi Türkiye'deki üniversitelerde kurulmuştu. Maltepe Üniversitesi ile bu sayı üçe çıktı" dedi.
Eğitim Haberi


Dünya çapında üniversiteler arasındaki en etkin bilimsel işbirliği ağı olan ‘UNESCO Kürsüleri Programı’na Türkiye’den bir kürsü daha katıldı. Maltepe Üniversitesinde kurulan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür Kürsüsü’, toplumsal cinsiyet sorunlarını tespit etmek ve çözüm üretmek üzere 25 Ekim’de açıldı.

2009 yılında kurulan 'UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü' çalışmalarının sürdüğü Maltepe Üniversitesi'nde bu kez Birleşmiş Milletler'in küresel öncelikli sorunlardan biri olarak tanımladığı 'toplumsal cinsiyet eşitsizliği' ile ilgili çalışmalar yapacak bir kürsüye daha onay verildi. UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Kültür Kürsüsü kadına odaklanacak. Kürsüde ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırma ve uygulamalar yapılacak, projeler geliştirilecek, eğitim faaliyetleri ve bilimsel toplantılar düzenlenecek. Kürsüye Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Şimga başkanlık yapıyor.

Prof. Dr. Hülya Şimga “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dünya çapında 25 UNESCO Kürsüsü var. Bunlardan ikisi Türkiye'deki üniversitelerde kurulmuştu. Maltepe Üniversitesi ile bu sayı üçe çıktı"

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Hülya Şimga, UNESCO'nun kurulduğundan itibaren 'kadınların insan hakları, güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği' konularına önem verdiğine ve uluslararası düzeyde çalışmalar yaptığına dikkat çekti.

Şimga, "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu olan UNESCO 1992 yılından bu yana UNESCO Kürsüleri programıyla üniversitelerarası işbirliğini dünya düzeyinde geliştirmek, üniversiteler arasında bilgi paylaşımını ve akademik dayanışmayı teşvik etmek amaçlanıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dünya çapında 25 UNESCO Kürsüsü var. Bunlardan ikisi Türkiye'deki üniversitelerde kurulmuştu. Maltepe Üniversitesi ile bu sayı üçe çıktı" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun 'sağlık', 'eğitim', 'politika' ve 'işgücüne katılım' başlıklarında yayımlanan '2018 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uçurumu Raporu'na dikkat çeken Prof. Dr. Şimga Türkiye'nin cinsiyet eşitliği konusunda 149 ülke arasında 130. sırada yer aldığını belirtti. Rapora göre; ülkeler arasındaki uçurumun kapanması için Batı Avrupa'da 61, Güney Asya'da 70, Latin Amerika ve Karayipler'de 74, Sahra Altı Afrika'da 135, Doğu Avrupa ve Orta Asya'da 124, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da 153, Doğu Asya ve Pasifik'te 171 ve Kuzey Amerika'da ise 165 yıl geçmesinin gerekli olduğu belirtiliyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği teriminin 'kadın ve erkeğin aynı olanak, hak ve özgürlüklere sahip olması' olarak açıklanmasına dikkat çeken Prof. Dr. Şimga sözlerini şöyle sürdürdü: "Eşitlik fikri çarpıtılıyor. Eşitlik aynılık anlamında değildir. Tabii ki kadın ve erkek aynı değil. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde savunulan aynı hak, özgürlük ve olanaklara sahip olmaktır. Toplumlarda kültürel olarak tutucu görüşlerde kadına bir rol biçiliyor. Buna bağlı olarak, boşanmaların artmasının, toplumdaki yozlaşmanın kadınların eşitlik istemesine bağlı olduğu iddia ediliyor. Bu görüşe göre kadının yerini bilmesi gerekli. Bilmediği zaman problem çıkıyor".

Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında kadına yönelik ayırımcılığın çok çeşitli boyutları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şimga, şunları belirtti: "En basit örneklerden bir tanesi kadının soyadı sorunudur. Avrupa Konseyi'ne üye olan ülkeler arasında sadece Türkiye'de kadın evlendiği zaman soyadını değiştirmek zorunda kalıyor. Kadınların Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaparak soyadını değiştirmemesinin yolu açıldı. Ancak kültüre bakıldığında kaç tane kadın, kocasına ve kocasının ailesine "Ben dava açıyorum. Senin soyadını almayacağım" diyebilir? Realiteyle çok çelişkili bir durum. Kadının soyadı konusu büyük sorunlara yol açacak durumların en hafifidir ama toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun bir parçasıdır".

Türkiye'de kadına yönelik olarak artan şiddetin de kültürle ilgili olduğunu belirten Prof. Dr. Şimga, "Erkek kendini ne kadar yetersiz hissediyorsa şiddet o kadar daha fazla artıyor. Namus kavramı kadının bedeninin kontrolüyle ilgili eril bir kavramdır. Bu konuda sorunlarımız çok" dedi.

Prof. Dr. Şimga, erken yaşta evlilikler, çocuk yaşta gebelik gibi sorunlar nedeniyle kız çocuklarının eğitim hakkının da ellerinden alındığını vurguladı.

UNESCO Kürsü'nün hedefi çözüm üretmek

Maltepe Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin UNESCO Kürsüsü ile birlikte çalışacağını söyleyen Prof. Dr. Şimga, merkezde 'kadına yönelik şiddetin insan hakları boyutu', 'mülteci kadın ve çocukların durumu', 'siyasete kadının katılımı' gibi başlıklar üzerinde ulusal ve uluslararası çalışmalar yapılacağına dikkat çekti. Prof. Dr. Şimga, kürsüde yerel yönetimlerle ortaklaşa eğitim faaliyetleri gerçekleştirileceğini ve uluslararası boyutta kamuoyu oluşturma çalışmaları yapılacağını belitti.

ÜNESCO Kürsüsü özel bir törenle hizmete girdi

Maltepe Üniversitesi bünyesinde 2009 yılında kurulan UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü'nün ardından ikinci UNESCO kürsüsü, üniversite yerleşkesindeki The Marma Otel'de düzenlenen açılış programıyla çalışmalarına başladı.

Açılış törenine Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, UNESCO Cinsiyet Eşitliği Direktörü Dr. Saniye Gülser Corat, Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Hülya Şimga ile çok sayıda akademisyen katıldı. Türkiye'nin 13. UNESCO kürsüsü olma özelliğini taşıyan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür Kürsüsü ile toplumsal cinsiyet sorunları masaya yatırılacak ve çözüm yolları aranacak.

 

UNESCO Cinsiyet Eşitliği Direktörü Dr. Saniye Gülser Corat, "UNESCO, Birleşmiş Milletler'in eğitim, bilim, kültür ve iletişim alanında çalışan özel bir kuruluşu. Toplumsal cinsiyet eşitliği, UNESCO'nun iki küresel önceliğinden biri. O yüzden son 10 - 15 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili çok kürsü açılması durumu oldu. Maltepe Üniversitesinde kürsünün özelliği, toplumsal cinsiyet eşitliğine kültür bağlamında bakan bir kürsü olması. O açıdan bence çok büyük katkıları olacak. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliğinin çözümlenmesinin en büyük odak noktası eğitim ve kültürün bir araya geldiği nokta.”

UNESCO kürsülerinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki önemine ilişkin açılşta konuşan UNESCO Cinsiyet Eşitliği Direktörü Dr. Saniye Gülser Corat, "UNESCO, Birleşmiş Milletler'in eğitim, bilim, kültür ve iletişim alanında çalışan özel bir kuruluşu. Bu kuruluşun birçok değişik partnerle çalışması söz konusu. Esas görüştüğümüz hükümetler ve bakanlıklar. Fakat bunun yanında çok da büyük bir UNESCO kürsüler ağımız var. Şu anda dünyanın her bir yanında 700 kadar üniversitede bu kürsüler var. Bunların bir kısmı eğitim, bir kısmı kültür, bir kısmı UNESCO'nun diğer çalıştığı konulara odaklanıyorlar.

Toplumsal cinsiyet eşitliği, UNESCO'nun iki küresel önceliğinden biri. O yüzden son 10 - 15 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili çok kürsü açılması durumu oldu. Türkiye'de de bu konuda birkaç kürsümüz var şu anda. Maltepe Üniversitesinde kürsünün özelliği, toplumsal cinsiyet eşitliğine kültür bağlamında bakan bir kürsü olması. O açıdan bence çok büyük katkıları olacak. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliğinin çözümlenmesinin en büyük odak noktası eğitim ve kültürün bir araya geldiği nokta. Üniversite çerçevesinde kültür ve eşitlik üzerine odaklanan bir kürsü benim tahminim hem Türkiye bağlamında, hem de UNESCO'nun kürsülerle olan ilişkileri ve çalışmaları bağlamında çok büyük katkıları olacak bir kürsü olacak. O yüzden, UNESCO adına bu açılışa katılmaktan çok gurur ve memnuniyet duyuyorum" dedi.

Açılışı gerçekleştirilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Hülya Şimga ise açılış konuşmasında ise , "Toplumsal cinsiyet eşitsizliği dünyanın her yerinde büyük bir sorun, ülkemizde de büyük bir sorun. Biz bir eğitim kurumunun içinde açtığımız bu kürsüyle, esasında üniversite olarak kapasitemizi çok iyi kullanabileceğimiz bir konumdayız. Çünkü eşitsizliğin, baskının, ayrımcılığın olmaması gerektiğini ve insan haklarına aykırı olduğunu gösterebilmek için eğitim çok önemli. Biz de eğitim programları düzenleyerek, farkındalık arttırıcı çalışmalar yaparak, benzer konularda çalışan diğer kürsülerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, idarelerle beraber çalışarak farkındalık arttıracağız, projeler ve eğitim çalışmaları yapacağız. Ayrıca üniversitemizde bir de kadın merkezi kuruldu. Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu, onunla da birlikte çalışacağız. Biz de insan hakları konularını ön planda tutarak beraber güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: Maltepe, Üniversitesi'ne, UNESCO, Kürsüsü, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.06.2020
Bugün
15° - 27°
Cumartesi
16° - 28°
Pazar
17° - 27°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 04.06.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Haber Yazılımı