301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 11:46 Bu haber 480 kez okundu
 
Maltepeli öğretmenler engel tanımıyor
Koronavirüsle mücadele sürecinde Maltepe'nin öğretmenleri bütün şartları zorlayarak sürece katkıda bulunmaya çalışıyor. Bazıları bütün imkasızlıklara rağmen sağlık çalışanları için maske ve steril elbise dikiyor. Bazıları bu süreçte kullanılacak cihazlar üretiyor, bazıları ahçılığa soyunup ihtiyaç sahiplerine yemek pişirip evlerine dağıtıyor, bazıları da kimsesi olmayan 65 yaş üstü emeklilerin maaşlarını çekip evlerine teslim ediyor. Hem de benzin parasını cebinden karşılayarak.
Eğitim Haberi


Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu’nun öncülüğünde Maltepeli öğretmenler ihtiyaç sahibi 105 aileye her gün sıcak yemek ulaştırıyor. 65 yaş üstü vatandaşların maaşlarını evlerine ulaştırıyor.

Maltepe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Canip Yolaş’ın öncülüğünde  kurum öğretmenleri maske üretimi yaparken, Maltepe Maltepe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ile birlikte sağlık kurumları için hijyenik Tulum üretiyor.

Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ise önemli 2 buluşa imza attı. Elektrik-Elektronik Teknolojisi alan öğretmenleri yazılımı ve donanımı kendilerine ait Ozon hava dezenfeksiyon cihazı ve temassız ateş ölçer üretti

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu’nun Kovid 19 nedeniyle ilan edilen pandemi sürecinde gösterdiği insancıl yaklaşım, Maltepeli öğretmenlerin yeni Koronavirüs (Kovid 19) mücadelesinde öne çıkmalarını sağladı.


Maltepe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Canip Yolaş’ın önderliğinde gönüllü öğretmenler maske üretimi yapmaya başladı. Kurum öğretmenleri Nimet Çakır, Ayşegül Altun, Fatma Kara, Seval Büyükyüksel, Kadriye Alev Bayhan, Öznur Küçüksakallı, İlknur Balcı, Sevgi Taş, Safiye Polat, Emine Turan Kırış, Hale Gökçe tamamen el emeği ile haftada 2 bin maske üretiyor. 


Maltepe Maltepe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri de sağlık kurumlarına gönderilmek üzere lamineli kumaştan tulum üretmeye başladı. Okul müdürü Tanju Yılmaz, Moda Tasarımı Teknolojileri Alan şefi Nihal Aydaş ve öğretmeni Gülnur Ülger ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Şefi Berrin Paşaalioğlu ve 2 okul çalışanı sağlık kurumlarına gönderilmek üzere lamineli kumaştan tek kullanımlık hijyenik Tulum üretiyor. Öğretmenler günde yaklaşık 40 adet tulum üretimi yapıyor. 
Maltepe Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden; Makbule  Türüdü, Ayle Kotan, Yonca İnan. İsa Yurteri, Ayla Yıldız, Derya Babur, Esma Özdemir, Nail Avcı ve Hülya Öztel de Maltepe Maltepe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ndeki tulum dikimine destek veriyor.


Sürece katkı sağlayan Maltepe Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri öğretmenleri de, yazılımı ve donanımı kendilerine ait iki önemli cihazın üretimini gerçekleştirdi. Lise Müdürü Fatma Yetik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi alan öğretmenleri Ahmet Karakaya, Sinem Şaşmaz, Gürkan Erdem, Şenol Tüfenk, Nihat Neroğlu ile Yahya Torun, Ozon Hava Dezenfeksiyon Cihazı ve Temassız Ateş Ölçerin seri üretimine geçmek için projeye sponsor bekliyor. 
Maltepe Halk Eğitim Merkezi’nin maske üretimi yapılan Küçükyalı ek binasını ziyaret eden Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, pandemi sürecinde Maltepeli öğretmenlerin tamamen gönüllülük esasıyla çalıştıklarını ve hiçbir öğretmene asla bir zorlama yapılmadığını belirterek, “Öğretmenlerimiz bu zorlu süreçte ben bu işi yaparım diyerek biz daha onlardan bir şey istemeden öne çıktılar. Arkadaşların fedakarlıkları çok önemli. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Biz sadece şöyle şöyle bir çalşma yapılacak diye duyuru yapıyoruz. Ardından öğretmen arkadaşlarımız çalışmak istediklerini bildiriyor. Görev bölümü yaparak öğretmenlerimizi sahaya gönderiyoruz.” dedi.


“Özveriyle çalışıyorlar”
Hüseyin Aydoğdu, Kovid 19’la mücadele kapsamında yapılan çalışmaları anlatırken de şunları söyledi;
“Maltepeli öğretmenlerimiz gerçekten bu süreçte büyük bir özveriyle örnek çalışmalara imza atıyor. Mask ve Tulum üretimi ve dezenfektan üretiminin yanısıra bildiğiniz gibi  Maltepe Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri öğretmenlerimiz, ozon hava dezenfeksiyon cihazı ve temassız ateş ölçerin üretimini gerçekleştirdi. Bunların seri üretimi konusunda çalışmalarımız sürüyor. Sponsor anlaşması yapabilirsek arkadaşlarımız seri üretime geçebilecek. Çünkü maliyeti oldukça yüksek ürünler. O nedenle destek almadan seri üretim yapmamız mümkün değil.
Bunların dışında iki örnek teşkil edecek projemiz daha devam ediyor. Birincisi Tarım Müdürlüğü’nden temin ettiğimiz iki araçla gönüllü öğretmen ve çalışanlarımızdan oluşan 30-35 kişilik bir ekiple günde 105 aileye sıcak yemek götürüyoruz. Orhangazi İmam Hatip Lisesi mutfağında yapılan yemekler tamamen hijyenik şartlarda 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarla birlikte imkanlar el verdiğince sağlık çalışanlarımıza da ulaştırılıyor. 
Sağlık Müdürlüğü ile de işbirliği yaparak, 65 yaş üstü vatandaşların talepleri halinde maaşlarını evlerine teslim ediyoruz. Bunun için de 70 kişilik tamamen gönüllü bir ekip oluşturduk. O kadar gönüllü ki bu arkadaşlarımız çalışmalarında kendi özel raçlarnı kullanıyor ve araçların yakıtını da kendileri karşılıyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan 112 çağrı merkezine gelen talepler toplanıyor. Ertesi gün içinde öğretmenlerimiz bu kişilerin bankadan para çekme işlemini gerçekleştiriyor. Öğretmen olmaları da vtandaşımıza güven veriyor ki bu hizmeti sıkıntısız bir şekilde sürdürüyoruz.”
Maltepeli öğretmenleri bu süreçte çok duyarlı ve özverili bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan  Müdür Hüseyin Aydoğdu, “Korona salgını sona erdiğinde düzenleyeceğimiz yemekli bir organizasyonla, çalışmalara katılan öğretmenlerimize teşekkür edeceğiz. Ayrıca Maltepe Kaymakamımız Meftun Dallı tarafından öğretmenlerimize başarı belgeleri verildi.”
Maltepe  Halk Eğitim Müdürü Canip Yolaş, gönüllü öğretmenlerin hiçbir sıkıntıya yer vermeden büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirterek şunları söyledi, “Bin 621 alanda açılan kurslarımızda Kovid 19 sürecine kadar 30 bin 775 kursiyerimize eğitim verdik. Aslında bu öğretim yılında hedefimiz 50 bin idi. Ama Pandemi süreci her sektörü olduğu gibi bizi de etkiledi. Maske üretim önerisi öğretmenlerimizden geldi. Onlar bu zor sürece maske üreterek katkıda bulunmak istediler. Bize de kurum müdürü olarak onlara yardım etmek görevi düştü. Sıkıntı ve kusur yaratmadılar özverili bir anlayışla hizmet sunmaya devam ediyorlar. Maltepe Halk Eğitim Merkezi yaklaşık 500 bin nüfuslu ilçede halkımıza hizmete her zaman devam edecek. Kurum olarak zor süreçlere ne gibi bir katkımız olacaksa sunmayı bir borç biliyoruz” 


Maske üretiminde çalışan öğretmenler adına konuşan Giyim Üretim Teknolojileri ve Moda Tasarım Teknolojileri Öğretmeni Nimet Çakır; “Maskelerimiz tamamen kendi çabamızla el ürünü olarak ortaya çıkıyor. Bir anlamda butik üretim yapıyoruz diyebiliriz. Diğer okullarda ve kurumlarda maskelerin katlamaları otomatik olarak makinalarda yapılıyor. Biz ise ham kumaş olarak alıyoruz, kesiminden dikimine kadar tamamen el işiyle üretimimizi gerçekleştiriyoruz. 
Önce kumaşları uygun parçalar şeklinde kestikten sonra tek tek kumaşlar üzerinde çizim yapıyoruz. Ardından ev tipi dikiş makinalarımızda katlamalarını dikiyoruz. Ardından maskelerin bağlarını dikiyoruz. 11 öğretmen arkadaşımızla sosyal mesafeyi de koruyarak 2 grup halinde çalışıyoruz. Bir haftada 2 bin maske ürettik. Şartlar daha uygun olsa bu kadroyla günde 5 bin adet maske üretebiliriz. Ama bizim çalıştığımız şartlarda ancak bu kadarı mümkün oluyor. Keşke daha fazla üretme şansımız olsaydı. İptidai şartlarda yapılamaz demedik gerekli donanıma sahip olmadığımız halde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Maltepe Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından üretilen maskelerin bir bölümü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu  Kurum Müdürü Canip Yolaş , Müdür Yardımcısı Yıldız Heper, öğretmenler Nimet Çakır ve Seval Büyükyüksel tarafından Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı'ya teslim edildi.

 

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: Maltepeli, öğretmenler, engel, tanımıyor,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 23.11.2020
Bugün
- 12°
Salı
- 14°
Çarşamba
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 22.11.2020
İmsak
06:23
Sabah
07:53
Öğle
12:55
İkindi
15:25
Akşam
17:48
Yatsı
19:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
16
0
2
1
5
8
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
6
0
5
0
2
7
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Arşiv Arama
Haber Yazılımı